Współczesny przemysł budowlany praktycznie nieustannie poszukuje coraz to nowszych i lepszych rozwiązań, których celem miałoby być skrócenie czasu realizacji projektów, a jednocześnie zoptymalizowanie związanych z nimi kosztów, a także zwiększenie efektywności pracy. Przykładowo, jeszcze jakiś czas temu do tworzenia różnorakich konstrukcji betonowych stosowano wyłącznie kantówkę i deskę. Natomiast w latach 50. rozpoczęto pracę z szalunkami systemowymi. Do dziś zyskują one coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych metod stawiania konstrukcji betonowych. Czy warto z nich korzystać? Czy są one efektywne i opłacalne? Jakie są ich rodzaje? Niniejszy artykuł dokładnie analizuje to rozwiązanie, skupiając się na jego zaletach oraz omawiając rodzaje szalunków systemowych.
Co to są szalunki systemowe?
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych na placu budowy jest szalowanie. Jest to metoda wymagająca zastosowania specjalnych form – szalunków. To one pozwalają na wylewanie fundamentów, stawianie ścian czy stropów. Z powodzeniem wykorzystywane są one również do tworzenia schodów czy wieńców, nadproży oraz ogrodzeń z betonu. Tego typu konstrukcje, które wykonuje się z drewnianych desek lub płyt czy sklejek oraz rozmaitych elementów metalowych (przede wszystkim aluminium, które wyróżnia się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne, m.in. korozję) mają jedynie tymczasowe zastosowanie. Dzięki nim po zalaniu mieszanką betonową konstrukcje nabierają kształtu, a po zastygnięciu mogą zostać ponownie wykorzystane do kolejnych prac lub do wykonania innego elementu budowlanego. Ponadto wykorzystanie wysokiej jakości materiału sprawia, że gładź betonu jest bardzo gładka, co w wielu przypadkach eliminuje konieczność tynkowania. Z kolei zastosowanie wysokojakościowych desek i płyt o właściwościach wodoodpornych i wysokiej wytrzymałości sprawia, że sam system może być z powodzeniem eksploatowany przez długie lata.
Czym różnią się szalunki systemowe od szalunków tradycyjnych?
Szalunki tradycyjne stosowane są do dziś przede wszystkim z uwagi na ich prostą konstrukcję oraz niski koszt, a także dostępność materiałów. Wykorzystywane są do tworzenia konstrukcji betonowych. Zazwyczaj składają się z drewnianych desek, które są usuwane po zastygnięciu mieszanki betonowej. Jako dodatkowe wzmocnienie stosuje się inne elementy, takie jak stemple budowlane drewniane, których zadaniem jest deskowanie oraz utrzymywanie go na odpowiedniej wysokości czy belki łączące deski. Wymagają one jednak dość dużego nakładu pracy oraz sporych ilości materiałów, które mogłyby zostać przeznaczone na inne zadania. Natomiast szalunki systemowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie, dzięki czemu nie ma konieczności ich zakupu, a wyłącznie okresowego wynajmu.
Rodzaje szalunków systemowych
Nieustanny rozwój technologii sprawia, że obecnie mamy do wyboru różnorodne rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne. Możemy wyróżnić kilka rodzajów szalunków systemowych, takich jak do wykopów czy pod ogrodzenie. Niemniej jednak najczęściej wykorzystywane rodzaje szalunków systemowych to fundamentowe, słupowe, stropowe i ścienne. Niezależnie od rodzaju pozwalają one na stworzenie zarówno gładkiej, jak i bardzo wytrzymałej powierzchni, która jest odporna na uszkodzenia i pękanie.
Szalunki systemowe ścienne w zależności od ich ciężaru mogą być lekko lub średnio gabarytowe. Łączy się je przy użyciu klamer. W narożnikach wykorzystuje się elementy metalowe. Są bardzo uniwersalne i stanowią solidną formę pod ściany z betonu i żelbetu.
Słupowe wykorzystywane są do tworzenia słupów w obiektach budownictwa jednorodzinnego, wielorodzinnego i przemysłowego. Należą do jednych z najbardziej uniwersalnych rozwiązań stosowanych podczas wykonywania żelbetowych rdzeni oraz słupów wolnostojących.
Stropowe swoje zastosowanie znalazły w budynkach posiadających więcej niż jedną kondygnację. Służą do podtrzymywania konstrukcji stropu i gwarantują bezpieczeństwo podczas prac budowlanych.
Szalunki systemowe fundamentowe należą do jednych z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdej budowy. Z powodzeniem stosowane są do wykonywania zarówno fundamentów, jak i ścian czy murów oporowych.
Zalety szalunków systemowych
Niezależnie od danego rodzaju szalunki systemowe wyróżnia prosty i bezpieczny montaż. Umożliwiają szybkie i łatwe wykonywanie zarówno mniejszych, jak i większych robót budowlanych. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, dzięki ich zastosowaniu powstaje estetyczna i gładka powierzchnia betonu, co eliminuje ewentualną konieczność tynkowania. Mogą być stosowane wielokrotnie i są dostępne do wynajęcia. Szalunki systemowe stropowe, fundamentowe i ścienne na wynajem okresowy są każdorazowo sprawdzane – przechodzą one obowiązkowy przegląd techniczny po każdym wypożyczeniu, dzięki czemu inwestor może mieć pewność, że otrzymuje wyłącznie sprawne i wysokogatunkowe materiały gotowe do użycia. Jest to duża oszczędność, gdyż ogranicza się tym samym koszty montażu, składowania czy transportu. Ponadto sprawdzają się one do wylewania nawet bardzo skomplikowanych form oraz tworzenia konstrukcji o różnorakich rozmiarach.
Czy warto korzystać z szalunków systemowych?
Biorąc pod uwagę rozmaite rodzaje oraz wszystkie zalety szalunków systemowych zdecydowanie warto z nich korzystać. W odróżnieniu od innych dostępnych rozwiązań pozwalają one na szybką budowę. Chociaż zakup szalunków systemowych jest dość drogą inwestycją, to o wiele bardziej popularnym rozwiązaniem jest ich wynajem. Jest to o wiele bardziej opłacalne niż zakup całego systemu. Inwestor nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z ich przechowywaniem, transportem czy montażem. Korzystanie z usług sprawdzonej wypożyczalni to gwarancja otrzymania sprzętu budowlanego przeznaczonego do określonych prac w ustalonym terminie. Ponadto wypożyczalnie oferują również różnorakie akcesoria niezbędne do szalowania, takie jak specjalne zaciski, żabki i klamry, dzięki którym wszelkie prace budowlane przebiegają szybciej i sprawniej.